MOKA POTMOKA POT


GEREKLİ MALZEMELER

Kahve
Moka Pot
Isıtıcı
İçme suyu

SORULARINIZ MI VAR?

Bizimle iletişime geçin >

Moka Pot’un Tarihi

Moka Pot, 1933 yılında İtalya'da Luigi de Ponti tarafından icat edilmiş ve Alfonso Bialetti tarafından satın alınıp, patentlenmiş. İlk adı “Moka Express 'ti (bugüne kadar kullandığımız sekiz taraflı alüminyum ile aynı olan ocak üstü demliği), evde kahve demlemek için ucuz ve verimli bir yol olmasından dolayı ün kazandı. Bugün bildiğimiz adını, on sekizinci yüzyılın başlarına kadar, Yemen’in Avrupa'ya kahve ihracatı için önemli bir limanı olan Mocha şehrinden alır. Moka Pot; buhar basıncı ile kahveyi demlemeye yarayan araçtır. Bir diğer adı da espresso cezvesidir. En altta, su konulan hazne (kaynatma haznesi), ortada öğütülmüş kahvenin konulduğu filtre haznesi ve en üstte de kahvenin demlenip çıktığı hazne (servis haznesi) olmak üzere üç kısımdan oluşur. Moka Potlar 1-18 cup arasında boyutlara sahip olabilir ve 1 cup 60 mililitreye tekabül etmektedir. Moka Pot için öğütülmüş kahve, espresso için öğütülmüş olandan daha iri taneli olmalıdır. Sebebi Moka Pot filtresinin deliklerinin daha geniş olması ve sıcak su ile temas süresinin daha fazla olmasından kaynaklanır.

Öğütme Derecesi

Kahvenizi, Moka Potunuzun filtresinin deliklerini dolduracak boyutta öğütmelisiniz. Bu genelde espressodan kalın ve filtre öğütümünden incedir (Fine - Coarse arası). Eğer kahvenizin tadı sert geliyorsa, kahveyi daha iri taneli öğütebilirsiniz.
Image

Nasıl Yapılır?

1. Adım:Moka potun su haznesine sıcak su koyalım. Moka Potun alt haznesinde emniyet valfi bulunur. Emniyet valfi oluşabilecek bir tıkanma sonucunda fazla basıncı dışarıya atmak içindir. Aksi takdirde haznenin patlamasına sebep olabilir. Bu yüzden sıcak suyu emniyet valfinin birkaç milim altında kalacak şekilde koymalısınız. Bunun sebebi oluşabilecek fazla bir basınç anında gaz yerine kaynamış suyun valf den dışarı çıkması ve sizin yararlanmanıza sebep verecek olabilmesidir.
Image

Kahvenin yanmaması için suyu önceden ısıtmak önemlidir, alt hazneye sıcak suyun koyulması, kahvenin ısı ile temas etme süresini azaltacaktır. Eğer kahve ısıya uzun süre maruz kalıp yanarsa, demlediğiniz kahveden metalik tatlar almanıza sebep olacaktır. Püf noktası ise henüz su koymadan önce Moka Potunuzu ocağın üstünde ısıtmanızdır. Bu sayede sıcak suyun soğumasını ve kahvenizin yanmasını engelleyebilirsiniz.

2. Adım: Öğütülmüş kahveyi, Moka Pot’unuzun filtresini tamamen dolduracak şekilde koyalım.
Image

Eğer öğüttüğünüz kahve hazneden fazla geliyorsa işaret parmağınız ile fazlasını atarak üstünü düzleyebilirsiniz. Buna dozlama denir.
Image

Dozlama işleminden sonra haznenin genişliği kadar bir alet ile kahve sıkıştırılabilir ki buna templeme denir. Ancak bu yöntem kahvenin daha sert ve acı olmasına sebep olabilir o yüzden çokta önerilen bir yöntem değildir. Genelde dozlamadan sonra olduğu gibi bırakılarak üst hazne takılır.
Image

3. Adım: Alt haznenin üstüne gelecek olan filtre haznesi dikkatlice ve tam ortaya yerleştirelim.
Image

4. Adım: Üst hazneyi de filtre haznesinin üzerine takalım. Alt hazne sıcak olduğundan elinizi yakmamaya dikkat edin.
Image

5. Adım: Moka Potunuz elektrikli değilse, ocakta kullanıyorsanız, ateş alt haznenin etrafını saracak kadar açık olmalıdır.
Image

6. Adım: Bir süre geçtikten sonra, buhar basıncı sayesinde kahveniz üstteki hazneye dolmaya başlayacaktır. Ardından, sarı krema akmaya başladığını göreceksiniz, bu kahvenizin demlenmek üzere olduğunun belirtisidir. Krema kesik kesik akmaya başladığında Moka Potunuzu ocaktan alabilirsiniz.
Image

Püf noktası; kahveniz demlendikten sonra, alt hazneyi soğuk suyun altına tutabilirsiniz. Bu kahvenizin yanmaya devam etmesini önleyecektir.

7. Adım: Moka Potunuzun üst haznesindeki kahve, tat olarak homojen durumda olmadığı için servis ederken, fincanlarınızı tek seferde doldurmayın. Bunun yerine eşit miktarda pay ederek servis daha iyi olacaktır. Eğer kahveniz sert geliyorsa, üstüne sıcak su ya da tercihen süt ekleyebilirsiniz. Moka Potta, kullandığınız çekirdeğin tadım notalarında aromatik tatlardan ziyade çikolata, tütün, toprak tatları olan ve gövdesi yüksek kahveleri tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Image

Moka Pot’un Temizlenmesi

Moka Pot kullandıktan sonra tüm parçalarını su ile yıkayabilirsiniz. Parçaları ayrı ayrı kurutmanız filtrenizin korozyona uğrama ihtimalini azaltacaktır. Senede bir kez de contasını değiştirmeniz daha verimli kahve yapmanıza olanak sağlar.

Kahvelerimizi denemek ister misiniz?

KAHVELERE GÖZ ATIN