HARIO V60HARIO V60


GEREKLİ MALZEMELER

Kahve
Hario V60
V60 filtresi
Kettle
Kronometre
Hassas tartı
Kupa veya sürahi

DEMLENME SÜRESİ

3 dakika

SORULARINIZ MI VAR?

Bizimle iletişime geçin >

Hario V60’ın Tarihi

Hario, merkezi Japonya'da bulunan bir cam ürünleri üreticisidir. Şirketin başlangıcı, Hario'nun Tokyo'daki Kanda'da ilk kez açıldığı 1921 yılına kadar uzanıyor. 1957 yılına kadar Hario, ürün yelpazesini mutfak gereçlerini içerecek şekilde genişletmeye başladı ve sifon olarak bilinen demleme ekipmanı serisini beraberinde getirdi. Birkaç yıl içinde Tsuruoka san adlı bir adamın müdahalesi sayesinde Hario, V60 Dripper 'ın ilk prototipini yarattı. O zaman, kahve demlemenin en yaygın ve tercih edilen yöntemlerinden biri, hem pratik hem de sabır gerektiren bir süreç isteyen nel drip diye bilinen damlatılarak kahve yapmaya yarayan bir ekipmandı. Hario, pratikliği ve kullanım kolaylığını arttırırken nel damlamasının kaliteli çıktısını koruyan yeni bir demleme yöntemi oluşturmak istedi. Şirketin laboratuvar ekipmanlarındaki arka planı mühendislerinin tüm şekil ve boyutlardaki kağıt filtrelere ve cam eşyalara yakından aşina oldukları anlamına geldiği için amaç Hario'nun kapsamı dışında değildi. Bir dökme demleme yapımında koni şeklinde cam hunilerle deneylerine başlayan yukarıda bahsedilen Tsuruoka san, bu koni filtresini V60'a uygun olarak olmasa da ticari olarak piyasaya sürmüştür. Koni şeklinin yarattığı 60 derecelik açı ile adlandırılan V60 Damlatıcı, 2004'e kadar prototip olarak kalmış ve son haline geliştirilerek piyasaya sürülmüştür.

Öğütme Derecesi

Orta kalınlıkta çekilmiş bir öğütme kullanın (medium coarse), böylece kahve deniz tuzu kıvamı kalınlığında olacak ve doğru zamanda demlenecektir.
Image

Nasıl Yapılır?

Doğru öğütülmüş kahve, temiz içme suyu ve diğer ekipmanlar hazır. Kahve 2 kişilik olarak düşünülüp 30 gr olarak ayarlandı. Su miktarı da 450 ml olarak belirlendi. Yani oranı 1/15. Toplam demlenme süresi 4 dk.

1. Adım: İlk olarak filtreyi hazırlayalım. Filtrenin bağlantı yerinden katlamak, haznenin tamamını kaplamasına yardımcı olacaktır.
ImageImage

2. Adım: Filtreyi hazneye yerleştirelim.
Image

3. Adım: Hario V60'ı bir kupaya veya sürahinize koyarak hazırlayın. Ekstra 200 - 300 gram suyu sisteme dökün, böylece tüm filtre nemli hale gelecektir. Bu filtrenizdeki tüm kâğıt tadını kaldıracak ve demleme aparatınızı ısıtacaktır. Filtre nemli olduktan sonra, fazla suyu boşaltabilirsiniz.
Image

4. Adım: Öğütülmüş kahvemizi ekleyelim.
Image

5. Adım: Kahvenin üzerine yaklaşık 25 ila 30 gram su dökelim. İnce uçlu bir kettle ya da bir çaydanlık altı kullanmanızı tavsiye ederiz.
Image

Taze kavrulmuş kahve kullanıyorsanız (kullanmanızı tavsiye ederiz), kahvenin karbondioksitten dolayı kabarmış olduğunu göreceksiniz. Bu evreye çiçeklenme ya da blooming evresi denir. Kahvenizi demlemeye devam etmeden önce, öğütülmüş ve ıslatmış olduğunuz kahvenizi 30 ile 40 saniye arasında çiçeklenmesini bekleyin.
Image

6. Adım: Blooming evresi tamamlandığında yani 30-40 saniye geçtikten sonra, suyun geri kalanını dökmeye başlayın. İlk dakikada, suyunuzun yarısını kullanmalısınız. Dökerken, ortadan başlayıp yavaşça dışarı doğru dairesel ve eş merkezli olarak suyu dökmeye çalışın.
Image

Bir dakika döktükten sonra, suyun kalanını da yine dairesel hareketlerle dökmeye devam edin. Demlemeniz çiçeklenme, suyu dökme ve suyun süzülmesi ile birlikte 3 dakikayı geçmemelidir.
Image

7. Adım: Dökmeyi bitirdikten sonra kahvenin damlamasını beklemelisiniz. V60 ‘ın içinde hiç su kalmadığını gözlemledikten sonra filtre ekipmanını çıkarabilirsiniz.
Image

8. Adım: Bütün kahvenin homojen bir şekilde karışması için dairesel bir şekilde sallayalım.
Image

Kahvenizin keyfini çıkarın!

KAHVELERE GÖZ ATIN