FRENCH PRESSFRENCH PRESS


GEREKLİ MALZEMELER

Kahve
French press
Su ısıtıcısı
Ögütücü*
Kronometre
Hassas tartı
Tahta Kaşık*

DEMLENME SÜRESİ

4 dakika

SORULARINIZ MI VAR?

Bizimle iletişime geçin >

French Press’in Tarihi

Bilinen ilk patent 1852 yılında Fransız Mayer ve Delforge tarafından üretilmiş ancak bugünkü halinden biraz daha farklıymış. Bugün kullandığımıza benzeyen French Press ’in ilk patenti 1929 yılında İtalyan Attilio Calimani ve Giulio Moneta tarafından üretilmiştir. Ancak muhtemelen bilinen en popüler tasarım 1958'de İsviçreli Faliero Bondanini tarafından patentlendi ve bu demleme ekipmanı Fransa'da “Chambord” adıyla üretildi. Chambord ‘un Fransa'daki popülerliği, bu demleme ekipmanına Fransız kimliğini verdi. Bondanini daha sonra Chambord'u İngiltere pazarına "La Cafetiére Classic" olarak pazarladı. Tanınmış Danimarkalı şirket Bodum daha sonra Danimarka'daki Chambord 'un distribütörü oldu ve sonunda Chambord adı ve fabrikası haklarını satın aldı. "La Cafetiére" markası orijinal sahiplerinin elinde kaldı. Son yasal anlaşmazlıklar Bodum ve 'La Cafetiére 'in Avrupa dışındaki pazarların kontrolü ve patent tasarımlarıyla ilgili endişeler için mücadele ettiğini gösterdi. Kısacası patentinin İtalyan mı Fransız mı olduğu tamamen size kalmış bir durum.

Öğütme Derecesi

Daha ileri dönük bilgi vermeden önce kahvenizi bir bıçak veya kör bir aletle değil, kaliteli bir çapak değirmeni veya el değirmeni ile öğütmenizi tavsiye ederiz. Bu demleme yöntemi aşırı ekstraksiyona karşı oldukça savunmasızdır. Peki doğru öğütme boyutu nedir?
Image

Öncelikle oldukça kalın olmalı, kum gibi değil de granül boyutu gibi düşünebilirsiniz. Öğütme çok inceyse, su kahveyi çok hızlı çıkarır. Bu diğer suyla temas eden demleme yöntemlerinde çok sorun değildir, ancak öğütülmüş kahve çok ince çekildiyse French Press ‘in metal örgü filtresinden geçer ve kahvenizde kahve parçaları kalabilir.

Kahve Dozu - Demleme Oranı

Demleme oranı basit bir formüldür, suyun gramı kullanacağınız kahvenin gramına bölünür. En yaygın oran 1:15‘tir, yani her 225 gram su için 15 gram öğütülmüş kahvedir. Başlangıç olarak bu oranla başlayabilirsiniz. Daha sonra kendi damak zevkinize uygun eşleşmeyi bulana kadar daha fazla kahve ekleyebilir veya daha az su koyabilirsiniz.

Su Sıcaklığı

Su sıcaklığı tada göre deneyimlenilebilen bir başka değişkendir, ancak kaynamadan sonra suyun yaklaşık 90 Santigrat derece demleme sıcaklığına ulaşması için 45 saniye dinlenmesine izin verin. Bunu daha doğru bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, değişken sıcaklıkları kontrol edebilen su ısıtıcıları da iyi bir yatırımdır.

Demleme Süresi

Demleme süresi 3 ila 5 dakika arasında değişir. Koyu kavrulmuş bir kahve için 5 dakika demleme çok fazla kaçabilir veya açık kavrulmuş bir kahve için 3 dakika çok kısa olabilir. 4 dakikalık demleme süresi güvenli bir başlangıç noktasıdır.

Nasıl Yapılır?

1. Adım:Öncelikle French Press ‘i sıcak suyla iyice ısıtıyoruz.
Image

2. Adım: Islak kalmaması için iyice kuruluyoruz.
Image

3. Adım: Öğütülmüş kahvemizi ısıtmış olduğumuz French Press ‘in içine ekliyoruz.
Image

4. Adım: Ardından,suyu yavaşça ekliyoruz ve öğütülmüş kahvemizi tamamen doyurduğumuzdan emin oluyoruz. Çiçeklenme (Blooming) veya Ön Demleme (Preinfusion) için suyun gramajını kahvenin gramajından iki kat fazla koyuyoruz. (Örneğin 15 gram kahveye, 30 gram su).
Image

5. Adım: Ön demleme için 30 saniye beklettiğimiz kahveyi karıştırma çubuğumuz ile hafifçe karıştırıyoruz ve kalan suyu tamamen dolduruyoruz.
Image

6. Adım: French Press ‘in metal süzgeç kapağını takıyoruz ama henüz daldırmıyoruz.
Image

7. Adım: 4 dakika demlemeye bıraktıktan sonra aşağı doğru hassas ve yavaş bir hareketle metal filtreyi daldırıyoruz.n.
Image

8. Adım: Altta duran kahveyi çalkalamamak için demlememizi dikkatlice bardağa döküyoruz.

Kahvenizi afiyetle içebilirsiniz.

KAHVELERE GÖZ ATIN