AEROPRESSAEROPRESS


GEREKLİ MALZEMELER

Kahve
Aeropress
Aeropress Filtresi
Kettle
Kronometre
Hassas Tartı
Kupa veya Sürahi
Karıştırıcı Çubuk

DEMLENME SÜRESİ

3-4 dakika

SORULARINIZ MI VAR?

Bizimle iletişime geçin >

Aeropress'in Tarihi

AeroPress 2005 yılında Amerikalı Alan Adler tarafından icat edildi. Bu bir gecede aklına gelen bir fikir değildi elbet. Alan Adler aslen, Aeropress ‘in mucidi olarak değil, uçan bir disk olarak bilinen Aerobie Pro’nun yani frizbinin üreticisi olarak biliniyor.
Küçük, iki tüplü bir cihaz olan AeroPress, kullanıcının suyu diskten itmesine izin vererek hızlı bir şekilde tam gövdeli bir kahve hazırlamasını sağlar. Üzerinden su dökülerek yapılan yöntemlerin aksine, espresso makinesi teknolojisinden ilham alır. Elektriğin ve kolların (lever) yerini insan basıncı alır.
Her ne kadar Özel kahve endüstrisi tarafından French Press kadar başarılı olamayacağı düşünülse de French Press ile benzerlikleri de vardır. Dahası, Aeropress ‘in demleme süresi (ve önerilen su sıcaklığı) daha kısadır ve ev kullanıcıları hatta seyahat edenler için hem bir kolaylık hem de farklı lezzetler elde edebilecekleri basit ve harika bir demleme ekipmanıdır.

Öğütme Derecesi

Taze ve orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (fine - medium coarse arası).
Image

Nasıl Yapılır?

Aeropress’i demlerken 200 – 230 gram su, 15-18 gram kahve kullanacağız. Tercih ettiğiniz basma gücüne bağlı olarak kahve miktarı değişebilir.

1. Adım: AeroPress'in çıkarılabilir plastik kapağına bir kâğıt filtre takalım.
Image

2. Adım: Filtre ve kapağı ıslatmak için sıcak suyun bir kısmını kullanalım. Su burada ikili bir işleve hizmet eder: Filtrenin kapağa yapışmasına yardımcı olur ve demleme kabını ısıtır. Su sıcak ve kapak oldukça küçük olduğu için bu zor olabilir. Kapağı kulaklarından tutun ve filtreden emilebilmesi için suyu çok yavaş dökün.
Image

3. Adım: Filtre kapağını yerleştirelim ve oluklara sıkıca oturduğundan emin olarak sabitleyelim.
Image

4. Adım: Öğütülmüş kahvemizi ekleyelim.
Image

5. Adım: 5. Adım: Aeropress’in filtre kısmı aşağı gelecek şekilde kabın üzerine yerleştirelim ve hassas tartıya koyalım. Hassas tartınız yoksa kahve tartmak yerine tatlı kaşığını, suyu tartmak yerine de bir kupa bardağını ölçü olarak kullanabilirsiniz).
Zamanlayıcıyı başlatalım ve kahvenin ağırlığının iki katı kadar su ekleyelim. Örneğin, 15 gram kahve için 30 gram su eklenir. Su yaklaşık 93-94 Santigrat derece olmalıdır. İnce uçlu bir kettle ya da bir çaydanlık altı kullanmanızı tavsiye ederiz.
Image

Koyduğunuz suyun kahveyi eşit olarak ıslattığına emin olun, gerekirse Aeropress’in karıştırma çubuğuyla veya farklı bir karıştırıcı ile suyla kahveyi karıştırın ve sonra 30 saniye bekleyin.
ImageImage

6. Adım: Bölmeyi doldurmak için sıcak suyun geri kalanını kullanalım ve 1 dakika bekleyelim.
Image

7. Adım: 1 dakika bekledikten sonra sonra AeroPress'in diğer kısmını monte edelim. Üst kısımdaki tüm nemi kuruladığınızdan emin olun çünkü kalan nem uzun vadede contaya zarar verebilir.
Image

8. Adım: Aşağı doğru basınç uygulamaya başlayın. Burada yaklaşık 14-15 kg basınç yapmanız gerekiyor. İnsan kollarının toplam ağırlığı kadınlarda ortalama 8 kg., erkeklerde ise ortalama 12 kg. ağırlığındadır. Gücünüzü bu bilgilere göre ayarlayabilirsiniz.
Image

İtme gücünüz çok kolay geliyorsa, öğütmeniz muhtemelen çok kalın olmuş demektir; eğer itme gücünüz çok zorsa, öğütmeniz muhtemelen çok ince olmuş demektir. Kahveniz demlenmeye yakın bir tıslama sesi çıkarır. Bu tıslama sesini duymaya başladıysanız kahveniz tamamen demleniş demektir. Bu ses, cihazı itmek için daha fazla su olmadığı anlamına da gelir.

9. Adım: Filtre kapağını söktüğünüzde, AeroPress'in iç bölümünde kalan çekilmiş, demlenmiş kahvenizi ve filtre kağıdını çıkarmak için pistonu ittirebildiğiniz kadar ittirerek çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Image

Artık kahveniz hazır!

KAHVELERE GÖZ ATIN