Demleme Rehberi

Image

Türk Kahvesi

1500’lerden günümüze kadar gelen ve halen en çok tüketilen kahve çeşitlerinden biri olan bu yöntem, Türkler tarafından keşfedilmiş, hazırlanma ve pişirilme şeklinden dolayı bu ismi almıştır. Aynı zamanda telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.
Nasıl Yapılır?

Image

French Press

French Press, ev yapımı kahvenin resmi olmayan maskotudur; büyükanne ve büyükbabalarımız doğmadan önce, özellikle Avrupa’daki evlerde en çok tercih edilen yöntemlerden biriydi. 1929’dan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bu yönteme birlikte göz atalım.
Nasıl Yapılır?

Image

Moka Pot

1933 yılında İtalyan mucit Luigi de Ponti tarafından icat edilmiştir. Eğer bir espresso makinesine verebileceğiniz paranız yoksa ve filtre demleme yöntemlerinden usandıysanız, bu ocak üstünde yapılan yönteme bayılacaksınız.
Nasıl Yapılır?

Image

Chemex

Bir Chemex’i ilk gördüğünüzde, onu demleme ekipmanı olarak değil, bir vazo olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak tek seferde 3 – 4 bardak kahve demleyip bundan bir de yüksek aroma keyfi almak istiyorsanız kesinlikle denemeniz gereken bir yöntemdir.
Nasıl Yapılır?

Image

Hario V60

İstediğiniz şey “büyükbabanızın kahvesi değil” dumanı tüten bir kupa ise, üzerine suyun yavaşça dökülmesi ile elde edilen bu yöntem tam size göre. Bu yöntem 1908 ‘de Alman firması Melitta’dan esinlenerek, 2004 yılında Hario tarafından geliştirilmiştir.
Nasıl Yapılır?

Image

Aeropress

2005 yılında bir Frizbi firması tarafından üretilen bu ürün, bir kahve demleme ekipmanından çok bir bilim projesini andırsa da çok seyahat eden ve kahvesiz yapamam diyenler için vazgeçilmez bir yöntemdir. En az çabayla harika bir kahve yapmanızı sağlar.
Nasıl Yapılır?